NRS8040T1R4NJGJ
Mfr.Part #:
NRS8040T1R4NJGJ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 8.00mmL×8.00mmW×4.20mmH SMD/SMT 1.4 µH 30 % 7 A 7 mΩ
ParameterValue
Tolerance30 %
Height - Seated (Max)4 mm
Length8 mm
Width8 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height4.2 mm
PackagingReel
Depth8.2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch5.6 mm
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency63 MHz
TypeWirewound
Current Rating7 A
DC Resistance (DCR)7 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance1.4 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)7 A
inductance tolerance30 %
Max DC Current10 A
Saturation Current10 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current10 A
Max Temperature Rise Current7 A
Temperature Rise Current8.4 A
Max Length8.2 mm
Max Width8.2 mm
Min Length7.8 mm
Min Width7.8 mm